Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia?

Popularność mediów społecznościowych coraz częściej wypiera media tradycyjne, choć ma to swoje plusy, m.in. daje możliwość niezależnego wypowiadania się użytkowników, to jednak coraz częściej ma ogromny wpływ na tworzenie fake newsów i teorii spiskowych. Wyrwana z kontekstu informacja może stworzyć mit, który niektórzy będą traktować jak wiedzę fachową. Niejednokrotnie ofiarami fake newsów były komunikaty dotyczące bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznych. W naszym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości dotyczące tego czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia i środowiska.

Fotowoltaika a ryzyko wypadku

W mediach coraz częściej pojawiają się informacje na temat wypadków spowodowanych przez tego rodzaju instalacje. Oczywiście nie ulega wątpliwości to, że niebezpieczna dla życia i zdrowia ludzkiego jest źle zainstalowana instalacja fotowoltaiczna. Dlatego też powinniśmy brać przykład z zachodnich krajów Europy, które podchodzą do tematu bardzo odpowiedzialnie stosując w tym celu niezbędne zabezpieczenia. Wszystkie te działania popierają jasno określone wytyczne dotyczące bezpieczeństwa montażu, eksploatacji i utylizacji paneli fotowoltaicznych.
Jeden panel fotowoltaiczny generuje napięcie stałe powyżej 24V, a w bardziej rozbudowanych instalacjach składających się z powyżej kilkunastu modułów poziom napięcia może zbliżyć się do wielkości 600 – 800 V, wówczas poziom natężenia prądu może sięgnąć 8 A. Te poziomy napięcia i natężenia prądu są groźnie dla zdrowia, a nawet życia człowieka, jednak współczesne generatory prądu znajdujące się w instalacjach fotowoltaicznych mają tzw. separacje. Oznacza to, że nie ma ryzyka porażenia prądem nawet w przypadku dotknięcia jednego bieguna napięcia modułów (+ lub – ).

Źle zainstalowane panele fotowoltaiczne mogą też zwiększać ryzyko zagrożenia pożarem. Związane jest to z generowaniem się tzw. hotspotów w obrębie paneli, przegrzaniem złączy, uszkodzeniem inwertera, powstaniem tzw. łuku elektrycznego w modułach fotowoltaicznych lub na złączach. Pożar może być też spowodowany uszkodzeniem po stronie AC i DC oraz znajdowaniem się niesprawnej instalacji w pobliżu łatwopalnych materiałów, lub po prostu jej złe wykonanie ze strony technicznej.

Fotowoltaika a pole magnetyczne

Choć wiedza na temat odnawialnych źródeł energii, tym urządzeń solarnych jest nieporównywalnie większa niż dekadę temu, wciąż jednak można spotkać wielu sceptyków tego rodzaju rozwiązań. W Internecie huczy od różnych przekonań na temat szkodliwości zdrowotnej instalacji fotowoltaicznych. Wielu sceptyków uważa, że jest ona przyczyną chronicznego zmęczenia, nudności, zaburzeń snu, bólów głowy czy problemów ze wzrokiem. Za taki stan rzeczy przeciwnicy urządzeń fotowoltaicznych obarczają rzekomo generowane przez nie pole elektromagnetyczne. Ile w tym prawdy? Otóż pole magnetyczne wytwarzane przez panele jest porównywalne z tym, które generują telefony komórkowe, Bluetooth, Wi-Fi czy telewizor. Prawda jest taka, że choć wiele grup społecznych uważa tego rodzaju promieniowanie za szkodliwe, nie ma co do tego jednoznacznych dowodów w świecie naukowym. Jeżeli chodzi o instalacje fotowoltaiczne to wg badań naukowców z Uniwersytetu Karoliny Północnej (opracowania “Health and Safety Impacts of Solar Photovoltaics”) generują one wyłącznie tzw. promieniowanie niejonizujące. Oznacza to, że choć jest ono w stanie poruszać atomami cząsteczek ( w efekcie czego objawem jest ciepło), nie jest w stanie uszkodzić naszego DNA.

Fotowoltaika a wpływ na środowisko

Mimo nagonki w świecie niefachowych mediów na rzekomą szkodliwość fotowoltaiki, analizy przeprowadzone przez badaczy prestiżowych uczelni nie potwierdzają tej tezy. Wręcz przeciwnie wiele najnowszych badań udowodniło, że energia słoneczna uzyskana z urządzeń fotowoltaicznych przyczynia się do zmniejszenia szkodliwych emisji tlenku azotu, siarki i innych cząsteczek obecnych m.in. w smogu. O wiele bardziej szkodliwe są paliwa kopalne, energia jądrowa, a czasem nawet inne źródła odnawialne ponieważ generują dużą ilość zanieczyszczeń i eksponują na niebezpieczne dla zdrowia promieniowanie jonizujące.

Dobrze zainstalowane panele fotowoltaiczne to nie tylko rozwiązanie przyjazne środowisku, ale również gwarancja mniejszych rachunków za prąd | źródło: www.which.co.uk

2 czerwca 2021
Skontaktuj się z nami
KDP invest

ul. Boczna 7A
82-200 Malbork

55 617 23 05
info@KDPinvest.com
biuro@KDPinvest.com

Masz jakieś pytania? Skorzystaj z formularza

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest KDP Invest

  projekt i wykonanie
  Projektowanie grafiki


  Przetargi / Realizacje

  tel. 573 003 757
  przetargi@kdpinvest.com
  Sprzedaż

  tel. 573 003 757
  sprzedaz@kdpinvest.com
  Kadry / Finanse

  tel. 573 003 759
  faktury@kdpinvest.com  zgłoś usterkę
  Zgłoś usterkę