Dobór falownika do instalacji PV

Większość osób decydujących się na instalacje pv, bierze pod uwagę głównie wydatki związane z zakupem i montażem, zapominając o innych kluczowych elementach wpływających na koszty operacyjne wieloletniej eksploatacji (ekonomikę urządzenia). Dlatego też istotny jest odpowiedni dobór falownika (inwertera) do paneli fotowoltaicznych, ponieważ ma on duży udział w tworzeniu energii odnawialnej.

Co to jest falownik w instalacji PV?

Falownik to bardzo ważny elementy każdej instalacji PV. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego, wyprodukowanego przez moduły fotowoltaiczne, na prąd zmienny, zsynchronizowany z siecią energetyczną. Wybór odpowiedniego falownika wymaga fachowej wiedzy. Dlatego też zanim dokonamy jego wyboru, powinniśmy skonsultować się z projektantem. Profesjonalne firmy projektujące instalacje fotowoltaiczne posiadają specjalne programy, które potrafią zobrazować symulacje zacienienia instalacji przez cały rok.

Jaki wybrać falownik do instalacji PV?

Wybór odpowiedniego falownika do instalacji PV, to nie lada wyzwanie ponieważ na rynku można spotkać sporo ich rodzajów, m.in. falowniki z transformatorem, beztransformatorowe, jedno lub trzyfazowe, centralne i łańcuchowe, posiadające jeden lub więcej niezależnych wejść MPPT oraz mikrofalowniki tzw. modułowe. Odpowiedni Falownik solarny powinien charakteryzować się wysoką sprawnością oraz zgodnością ze wszystkimi typami modułów PV. Sprawność falownika jest kluczowym parametrem, ponieważ dzięki niej można uzyskać maksimum energii z paneli.

Rynek oferuje spory wybór falowników do sytemu PV | źródło: www.murator.pl

Wybór falownika, a jego sprawność

Do niewielkich przydomowych paneli PV będzie wystarczający falownik o małej mocy, natomiast do instalacji na skalę przemysłową powinny być stosowane te o większej energii. Inwertery małych mocy mogą osiągnąć sprawność 97%, natomiast te z większą nawet 98% sprawności. Przy wyborze tego rodzaju elementu trzeba mieć na uwadze także sprawność falownika, która spada przy obciążeniach mniejszych niż 20-25% mocy nominalnej.

Wybór falownika, a wielkość instalacji PV

Wybór falownika powinien być również determinowany konfiguracją i wielkością instalacji PV. Jeżeli nasza instalacja potrzebuje mocy np. kilkuset kilowatów lub megawatów, odpowiednim wyborem może być falownik centralny, podłączony do całej instalacji. Tego rodzaju rozwiązanie gwarantuje niższe jednostkowe koszty zakupu inwertera. Innym rodzajem są falowniki łańcuchowe, które współpracują z kilkoma szeregami modułów. W oparciu o te inwertory można budować małe, średnie i duże instalacje fotowoltaiczne. Nowym i względnie rzadkim rozwiązaniem są mikrofalowniki, które współpracują z pojedynczymi modułami.

Falownik autonomiczny czy sieciowy?

Wśród dostępnych na rynku falowników można rozróżnić inwertery autonomiczne i sieciowe. Falowniki wyspowe (autonomiczne) tzw. „off-grid” przetwarzają napięcie stałe akumulatorów na napięcie zmienne . Tego rodzaju inwertery najczęściej spotykane są w miejscach gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do sieci elektrycznej. Inwertery sieciowe (on – grid) prąd stały przetwarzają z modułów fotowoltaicznych na energie zmienną, oddając ją bezpośrednio do sieci elektromagnetycznej.

Falownik beztransformatorowy czy transformatorowy – który wybrać?

Na rynku możemy znaleźć również falowniki beztrasformatorowe oraz transformatorowe. Ich wybór powinien być uwarunkowany potrzebami inwertera od strony technicznej. Jeżeli instalacja PV nie wymaga galwanicznej separacji prądu zmiennego od stałego, to lepszym wyborem będzie falownik beztransformatorowy. Jest on lżejszy tańszy i bardziej sprawny w szerokim zakresie napięciowym. W przypadku gdy system PV będzie wymagać uziemienia jednego z biegunów generatora fotowoltaicznego, lepszym wyborem będzie model z oznaczeniem HF, który posiada transformator wysokiej częstotliwości.

 


12 maja 2021
Skontaktuj się z nami
KDP invest

ul. Boczna 7A
82-200 Malbork

55 617 23 05
info@KDPinvest.com
biuro@KDPinvest.com

Masz jakieś pytania? Skorzystaj z formularza

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest KDP Invest

  projekt i wykonanie
  Projektowanie grafiki


  Przetargi / Realizacje

  tel. 573 003 757
  przetargi@kdpinvest.com
  Sprzedaż

  tel. 573 003 757
  sprzedaz@kdpinvest.com
  Kadry / Finanse

  tel. 573 003 759
  faktury@kdpinvest.com  zgłoś usterkę
  Zgłoś usterkę