Farmy fotowoltaiczne – za i przeciw

Instalacje fotowoltaiczne to ostatnio coraz bardziej popularny temat, dotyczący wyboru ekologicznych i oszczędnych rozwiązań energetycznych. W Polsce wciąż wzbudzają kontrowersje tzw. farmy fotowoltaiczne. Czy słusznie? W naszym artykule przedstawiliśmy argumenty za i przeciw farmom fotowoltaicznym.

Opłacalność farm fotowoltaicznych

Odpowiednio dobrane parametry sprzętu farm fotowoltaicznych w danej lokalizacji może okazać się naprawdę opłacalnym przedsięwzięciem. Dlatego też wymaga ono doświadczenia inwestora, który dokładnie oszacuje nakłady niezbędne dla odpowiedniego poziomu rentowności, przychodów i zysków. Istotna jest też umiejętność prognozowania detalicznych i hurtowych cen energii co najmniej kilkanaście lat do przodu. Niestety w wielu niesprawdzonych źródłach wciąż panuje błędne przekonanie stawiające znak równości pomiędzy farmami fotowoltaicznymi, a przydomowymi instalacjami fotowoltaicznymi, a przecież to nie jest tożsamym pojęciem.

Jedna z największych farm fotowoltaicznych na świecie powstała w Maroku
źródło: https://www.intelligentliving.co/morocco-concentrated-solar/

Farmy fotowoltaiczne – wzrost rentowności w 2020 roku i prognozowany wzrost w 2021

Mimo kryzysu spowodowanego pandemią coraz więcej firm decyduje się na inwestowanie w farmy fotowoltaiczne. Obecnie spadek kosztów urządzeń nawet o 80% jest wyjątkową okazją do inwestycji w tego rodzaju przedsięwzięcia. Szacowane koszty budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW mieszczą się w przedziale 2500 tys. – 2900 tys. zł przy instalacjach gruntowych, a na dachu w 2 900 – 3 100 tys. zł. W przypadku możliwej referencyjnej cenie 385 zł/MWh i najniższych kosztach w granicy wynoszącej 2,5 mln zł okres zwrotu z inwestycji może wnieść zaledwie 10 lat! Jest to kolejny argument stanowiący za farmami fotowoltaicznymi.

Farmy fotowoltaiczne to niezależność energetyczna

Kolejnym argumentem przemawiającym za farmami fotowoltaicznymi to niezależność energetyczna. Ceny prądu nieuchronnie drożeją, ponieważ w większości prąd wytwarzany jest w elektrowniach węglowych, na które obecnie nakładana jest rosnąca opłata za emisję CO2. Dodatkowo farmy fotowoltaiczne wytwarzają czystą energię elektryczną, a same instalacje są ciche i bardziej przez to komfortowe dla otoczenia.

Farmy fotowoltaiczne dla firm powyżej 50 kW

W przypadku firmy rozważania ”za i przeciw” farmom fotowoltaicznym mają zupełnie inny sens niż działalności prosumenckie. Podmioty prawne muszą sprzedawać nadwyżki energii do Zakładów Energetycznych w oparciu o ogólne zasady jako przedsiębiorstwo. W wyniku tego pojawia się mocny argument „przeciw”, ponieważ stosunek mocy oddanej do mocy pobranej jest o wiele mniej korzystny niż w przypadku prosumenta. Oznacza to, że korzystniejszą opcją w tej sytuacji jest zbudowanie instalacji fotowoltaicznej w taki sposób, aby wytworzoną energię wykorzystać całkowicie na własny użytek.

OZE – system aukcyjny dla farm fotowoltaicznych

Od 2015 roku Urząd Regulacji Energetyki prowadzi aukcje wspierające wytwarzanie elektryczności z odnawialnych źródeł energii. Warunkiem uczestniczenia w aukcji jest odpowiedni poziom zasobów finansowych, logistycznych oraz rzetelna analiza różnych, istotnych zmiennych niezbędnych do działania tego rodzaju przedsięwzięcia. Najważniejszą zmienną w planowaniu założenia farmy fotowoltaicznej jest detaliczna i hurtowa cena prądu oszacowana na minimum 10 lat „w przód”. Przez taki okres czasu gwarantowane jest wynagrodzenie za sprzedaną energię na poziomie aukcyjnym. Jednak i tutaj może pojawić się problem „za i przeciw” farmom fotowoltaicznym. Nikt z nas nie potrafi w 100% przewidzieć co będzie za kilkanaście lat. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest wysoka stopa zwrotu. Jednak taka inwestycja wiąże się z wysokimi nakładami finansowym.

Farmy fotowoltaiczne – sprzeciw lokalnej społeczności

Choć na Zachodzie Europy farmy fotowoltaiczne pojawiają się jak grzyby po deszczu, w Polsce wciąż panuje przekonanie szczególnie wśród lokalnych społeczności, że takie przedsięwzięcia są szkodliwe dla zdrowia człowieka i środowiska. Oczywiście takiego podejścia nie popierają eksperci zajmujący się odnawialnymi źródłami energii. Musimy jednak przyznać, że pechowo dobrana lokalizacja może stać się przyczyną nie tylko niewystarczającego wolumenu wyprodukowanej energii, ale także w najgorszym przypadku zaprzepaścić całe przedsięwzięcie. Dlatego też inwestycja w farmy fotowoltaiczne powinna być odpowiednio przemyślna. Najlepiej gdy takich inwestycji podejmują się doświadczeni gracze rynkowi.

 

 

 


30 grudnia 2020
Skontaktuj się z nami
KDP invest

ul. Boczna 7A
82-200 Malbork

55 617 23 05
info@KDPinvest.com
biuro@KDPinvest.com

Masz jakieś pytania? Skorzystaj z formularza

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest KDP Invest

  projekt i wykonanie
  Projektowanie grafiki


  Przetargi / Realizacje

  tel. 573 003 757
  przetargi@kdpinvest.com
  Sprzedaż

  tel. 573 003 757
  sprzedaz@kdpinvest.com
  Kadry / Finanse

  tel. 573 003 759
  faktury@kdpinvest.com  zgłoś usterkę
  Zgłoś usterkę