Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce i na świecie

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca to ostatnio coraz popularniejszy rodzaj inwestycji energetycznej w Polsce i na świecie. Nic dziwnego – to innowacyjne rozwiązanie, które nie tylko umożliwia zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale także nie niszczy środowiska naturalnego. Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowanie tzw. farm fotowoltaicznych. W naszym artykule przedstawiliśmy największe farmy fotowoltaiczne na w Polsce i na świecie.

Największe farmy fotowoltaiczne na świecie

Farmy fotowoltaiczne wyrastają na powierzchni ziemi jak grzyby po deszczu. Czołówka światowych liderów pod względem wielkości farm fotowoltaicznych zmienia się nieustannie. Obecnie na podium znajdują się elektrownie fotowoltaiczne Bahdla Solar Park w Indiach, Huanghe Hydropower w Chinach oraz także indyjski Pavagda Solar Park.

Bahdla Solar Park. Obecnie największa farma fotowoltaiczna na świecie.
źródło: https://www.nsenergybusiness.com/projects/bhadla-solar-park-rajasthan/

Idealny klimat i ogromne terytorium stworzyły w Indiach doskonałe warunki do budowy tak ogromnych elektrowni. Największa Bahdla Solar Park została otwarta w marcu 2020 roku i może poszczycić się mocą 2245 MW. Teren, jaki zajmuje największa na świecie farma fotowoltaiczna obejmuje 40 km2.
Drugą pozycję na świecie pod względem wielkości należy do farmy Huanghe Hydrapower, znajdującej się na pustyni blisko miasta Xinging. Została ona przeznaczona do użytkowania we wrześniu 2020 roku, a jej moc jest mniejsza tylko o 45 MW od lidera. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zaczęto ją budować od listopada 2019 roku, a sama budowla pochłonęła 2,2 mld dolarów.
Trzecia na podium elektrownia indyjska Pavagad Solar Park ma moc 2050 MW. Została ukończona w grudniu 2019 roku, a jej panele fotowoltaiczne rozstawione są na 53 km2.
Ile brakuje europejskim farmom do światowych liderów?

Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce

Europejski akcent w rankingu największych farm fotowoltaicznych otwiera na 22 miejscu Hiszpania. W kraju flamenco i kolorowych wachlarzy moc największej inwestycji fotowoltaicznej wynosi 500 MW. Obecnie w Polsce największa farma fotowoltaiczna znajduje się w Czernikowie koło Torunia. Została ona uruchomiona przez firmę Energa, a jej moc wynosi 3,77 MW.

Obecnie największa elektrownia fotowoltaiczna znajduje się w Czernikowie koło Torunia.
źródlo: https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/18778/najwieksza-farma-fotowoltaiczna-w-polsce-uruchomiona-pod-toruniem

W bieżącym roku planuje się „pobicie” rekordu czernikowskiej zielonej elektrowni. Zostanie otwarta farmy fotowoltaicznej w Brudzewie (dolnośląskie), jej moc będzie o 18,5 razy większa od obecnej rekordzistki (70 MWp). Ma ona być nadzieją na przyspieszenie procesu rezygnacji z węgla kopalnego w naszym kraju. Obecnie do pracy przy jej budowie zatrudniono wielu górników, dzięki czemu pozyskali oni nowe miejsca pracy. Inwestycje w zieloną energię mają być kontynuowane w Polsce na szeroką skalę. Jedną z najbardziej spektakularnych ma być wybudowanie w Zwartowie (woj. pomorskie), która już w pierwszym kwartale 2022 roku będzie największą farmą fotowoltaiczną w regionie Europy Środkowo – Wschodniej. Planuje się, że dostarczy aż 230 GWh zielonej energii! Będzie zasilać 153 tys. gospodarstw domowych. Zgodnie z planami w ciągu najbliższych 30 lat ma się przyczynić do redukcji emisji CO2 o 5mln ton.


12 marca 2021
Skontaktuj się z nami
KDP invest

ul. Boczna 7A
82-200 Malbork

55 617 23 05
info@KDPinvest.com
biuro@KDPinvest.com

Masz jakieś pytania? Skorzystaj z formularza

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest KDP Invest

  projekt i wykonanie
  Projektowanie grafiki


  Przetargi / Realizacje

  tel. 573 003 757
  przetargi@kdpinvest.com
  Sprzedaż

  tel. 573 003 757
  sprzedaz@kdpinvest.com
  Kadry / Finanse

  tel. 573 003 759
  faktury@kdpinvest.com  zgłoś usterkę
  Zgłoś usterkę