W poprzednim wpisie opisaliśmy jak działa panel fotowoltaiczny, który umieszczony na dachu zamienia promienie słoneczne w energię dla naszego gospodarstwa domowego. Wielu klientów zainteresowanych tego rodzaju rozwiązaniem często zastanawia się jakie wybrać panele fotowoltaiczne – monokrystaliczne czy polikrystaliczne. W naszym artykule rozważyliśmy, który moduł będzie idealny dla Twojego domu.
Wybierając rodzaj paneli fotowoltaicznych powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim zapotrzebowanie energetyczne naszego domu. Musimy przeanalizować takie aspekty jak powierzchnie jaką możemy zaadaptować na instalację, wydajność, stopień zacieniania w danym miejscu, a także estetykę. Jeżeli mamy problem z dokonaniem wyboru odpowiedniego panelu możemy skonsultować go z naszymi specjalistami, którzy nie tylko doradzą, ale także przygotują ofertę dostosowaną do Waszych potrzeb.
Panele monokrystaliczne produkowane są w nowocześniejszej technologii niż ogniwa polikrystaliczne. Zdecydowanie dłuższy i bardziej skomplikowany proces produkcyjny ogniw złożonych z jednego monokryształu, przekłada się na ich wyższą cenę. Ten rodzaj panelu wytwarza się z jednego dużego monokryształu, a jego cechą charakterystyczną są „zaokrąglone rogi”. Podczas procesu produkcji panele przybierają ciemnogranatową lub czarną barwę, co sprawia że mają nienaganną estetykę i dopasują się kolorystycznie do każdego dachu. Wielu producentów oferuje także całkowicie czarne panele monokrystaliczne tzw. All/Full Black. Klienci cenią je ze względu na minimalistyczny i elegancki wygląd.
Atutem monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych jest ich wydajność. Pod tym względem panele monokrystaliczne przewyższają panele polikrystaliczne. Jest to spowodowane tym, że posiadają mniejszą ilość kryształów w ogniwie. Dzięki zastosowaniu ogniw monokrystalicznych ilość energii słońca przekształcanej w prąd może wynosić aż 18 – 22%.
Dlatego też gdy nasza przestrzeń jest ograniczona, np. mamy nieduży dach, a chcemy uzyskać więcej energii, powinniśmy zdecydować się na moduły monokrystaliczne. Moc pojedynczego panelu monokrystalicznego to aż 300-360 W! Cieszą się one bardzo dużym powodzeniem wśród klientów indywidualnych.
Panele polikrystaliczne ze względu na mniej skomplikowany proces produkcyjny są nieco tańsze od monokrystalicznych. Ze względu na niską cenę wybierają je często farmy fotowoltaiczne. Od paneli opisanych w poprzednim śródtytule różnią się sposobem wytwarzania ogniw, a także wyglądem. W panelach polikrystalicznych jest wiele połączonych kryształów krzemu, które następnie tnie się na cienkie plastry, w kształcie kwadratu lub prostokąta. Charakteryzują się także mniejszą sprawnością (16%-18%) niż panele monokrystaliczne oraz mniejszą mocą (270-285W).