Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika?

Podwyżki cen prądu obecnie spędzają sen z powiek niejednemu Polakowi, dlatego też coraz więcej naszych rodaków decyduje się na instalacje fotowoltaiczne. Ich wyjątkowość polega na tym, że pozwalają maksymalnie zredukować koszty za prąd elektryczny. Jednak wśród sceptyków wciąż pojawiają się głosy na temat kosztów inwestycji. Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika? Dowiecie się tego po przeczytaniu naszego artykułu.

Fotowoltaika – ile musimy zainwestować?

Optymalna instalacja fotowoltaiczna może pokrywać nawet 100% energii elektrycznej rocznie. Koszt takiej instalacji uzależniony jest od miejsca oraz mocy paneli słonecznych. Przykładowo średnie zużycie energii w 4 osobowym domu jednorodzinnym wynosi ok. 300 kWh/rok, co daje moc instalacji PV na poziomie 3 kWp. Ogólnie jedynym kosztem jaki ponosimy decydując się na instalacje fotowoltaiczną jest jej zakup i montaż, natomiast w praktyce jej utrzymanie generuje minimalne koszty.

Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika?

Choć termin „inwestycja” kojarzy się z czymś obarczonym dużym ryzykiem, to zakup paneli fotowoltaicznych jest przedsięwzięciem za które podziękuje nam nie tylko środowisko, ale również nasz portfel. Po zainstalowaniu paneli PV już pierwszy rachunek za prąd będzie o wiele niższy niż będziemy się spodziewać. Jeżeli chcemy zmaksymalizować efektywność instalacji powinniśmy ułożyć panele względem słońca pod odpowiednim kątem. Na przykład instalacja na dachu skierowanym w południową stronę z odpowiednim kątem ułożenia będzie bardziej efektywna niż przy płaskim położeniu. Dzięki temu przy takim rozwiązaniu produktywność może wzrosnąć nawet o kilkanaście procent.
Dodatkowym atutem przemawiającym za szybkim zwrotem inwestycji w fotowoltaikę jest coraz więcej słonecznych dni w Polsce. Według ekspertów zajmujących się sposobami pozyskiwania energii słonecznej zwrot z tego rodzaju inwestycji może nastąpić po 5 latach, a każdy kolejny rok to dodatkowy zysk. Zmiana cen energii może także spowodować, że czas zwrotu może dodatkowo się skróci.
W celu dokładniejszego obliczenia zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę polecamy nasz kalkulator opłacalności fotowoltaiki.

Net-metering i inne dofinansowania – szybszy zwrot pieniędzy

Programy rządowe prześcigają się w dotacjach, których celem jest jak największe zwiększenie udziału ekologicznych źródeł energii. Zgodnie z ustaleniami UE do końca 2020 roku w Polsce zwiększenie odnawialnych źródeł energii powinno wzrosnąć do 15%. Dlatego też uruchomiono wiele programów dofinansowana na instalacje słoneczne. Aktualnie większość programów prowadzonych jest na szczeblach regionalnych i dofinansowują nawet 90% kosztów instalacji.
Popularnym rozwiązaniem, które może sprawić, że inwestycja w panele PV może okazać się bardziej opłacalna jest net-metering. Polega on na oddawaniu nadwyżki energii wyprodukowanej przez panele do zakładów energetycznych. Nadwyżka ta może zostać odebrana w dowolnym momencie w ciągu 12 miesięcy. Na przykład oddając 1 kWh energii możemy odebrać 0,8 kWh. 0,2 kWh traktowane jest jako „prowizja” dla sieci za akumulowanie energii. Możemy jednak dzięki temu uniknąć kosztów związanych z kupnem akumulatora energii. Rozwiązanie net-metering może sprawić, że inwestycja zwróci się znacznie szybciej niż oczekiwaliśmy.


5 października 2020
Skontaktuj się z nami
KDP invest

ul. Boczna 7A
82-200 Malbork

55 617 23 05
info@KDPinvest.com
biuro@KDPinvest.com

Masz jakieś pytania? Skorzystaj z formularza

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest KDP Invest

  projekt i wykonanie
  Projektowanie grafiki


  Przetargi / Realizacje

  tel. 573 003 757
  przetargi@kdpinvest.com
  Sprzedaż

  tel. 573 003 757
  sprzedaz@kdpinvest.com
  Kadry / Finanse

  tel. 573 003 759
  faktury@kdpinvest.com  zgłoś usterkę
  Zgłoś usterkę