Polscy naukowcy mają pomysł na recykling paneli

Coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa , spowodowała że udział na rynku instalacji napędzanych energią słoneczną rośnie z roku na rok. Dlatego też naukowcy z Akademii Górniczo – Hutniczej opracowują nowoczesną metodę, która umożliwia całkowity recykling paneli fotowoltaicznych.

Recykling paneli fotowoltaicznych – prognozy

Okres użytkowania paneli fotowoltaicznych wynosi średnio ok. 30 lat. Według Instytutu Energii Odnawialnej w trakcie następnych dekad moc wszystkich instalacji w Polsce wyniesie prawie 8000 MW. Zgodnie z wyliczeniami do 2025 roku na terytorium naszego kraju zainstalowanych będzie ponad 420 tysięcy ton paneli. Oznacza to, ze już w najbliższych latach do recyklingu trafi ponad 100 ton zużytych paneli.
Możliwość odzyskiwania surowców z tego rodzaju instalacji ( m.in. aluminium, krzem ,szkło) istnieje już obecnie, jednak są to metody niezbyt wydajne i bardzo kosztowne.

Przełomowe odkrycie polskich naukowców

Stale rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii zainspirowało naukowców z Akademii Górniczo – Hutniczej do pracy nad innowacyjnymi metodami recyklingu paneli fotowoltaicznych. W projekcie bierze udział zespół badawczo-wdrożeniowy, składający się z polskich, czeskich i słowackich naukowców. Badania przemysłowe prowadzone będą w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Natomiast prace mające na celu wdrożenie projektu i uruchomienie prototypowej linii technologicznej odbędzie w podtoruńskim zakładzie 2loop Tech. Cała metoda ma być całkowicie ekologiczna i efektywna ekonomicznie. Jej celem jest zminimalizowanie kosztu procesu, w sposób nie obciążający użytkownika indywidualnego. Umożliwia to odpowiedni „know how”, potencjał technologiczny, sprzyjające położenie geograficzne oraz chęć wielu przedsiębiorców chcących zainwestować w opracowanie ekologicznych, bezpiecznych i skutecznych technologii. Badania nad wdrożeniem nowej metody recyklingu zostały rozpoczęte pod koniec kwietnia 2021, a ich zakończenie przewiduje się w październiku 2022 roku, funkcjonalne wdrożenie projektu na większą skalę zostanie ukończone w 2023 roku

Powodzenie tej metody szacuje się na 100% i może uczynić Polskę liderem w dziedzinie recyklingu paneli fotowoltaicznych.

Bezpieczny recykling paneli fotowoltaicznych w Polsce

Nasz potencjał recyklingu paneli fotowoltaicznych jest znaczący nie tylko w Polsce, ale również w strefie globalnej. Pod koniec ubiegłego roku zainstalowane panele generowały moc 4 GW w skali kraju, co oznacza wzrost o 200% w stosunku do roku poprzedniego. Polska znalazła się na czwartym miejscu w UE pod względem przyrostu mocy paneli słonecznych w sondażu Solar Power Europe.

Polacy wymyślili nową metodę recyklingu paneli | źródło: www.solarpannels.com

9 września 2021
Skontaktuj się z nami
KDP invest

ul. Boczna 7A
82-200 Malbork

55 617 23 05
info@KDPinvest.com
biuro@KDPinvest.com

Masz jakieś pytania? Skorzystaj z formularza

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest KDP Invest

  projekt i wykonanie
  Projektowanie grafiki


  Przetargi / Realizacje

  tel. 573 003 757
  przetargi@kdpinvest.com
  Sprzedaż

  tel. 573 003 757
  sprzedaz@kdpinvest.com
  Kadry / Finanse

  tel. 573 003 759
  faktury@kdpinvest.com  zgłoś usterkę
  Zgłoś usterkę