Utylizacja paneli fotowoltaicznych – proces

Panele fotowoltaiczne są obecnie są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań energetycznych. Jednak mimo wzrostu zainteresowania tego rodzaju urządzeniami, istniej coraz więcej wątpliwości związanych z recyklingiem ogniw fotowoltaicznych. Czy słusznie?

Żywotność paneli fotowoltaicznych?

Średnia żywotność paneli fotowoltaicznych mieści się w granicach od 25- 30 lat. Niestety trzeba liczyć się jednak z tym, że wydajność paneli wraz z upływem czasu zaczyna malec o około 0,3-0,5% rocznie. Gdy ogniwa przestają działać zgodnie z oczekiwaniami, użytkownik powinien zapoznać się w jaki sposób dokonuje się utylizacji paneli.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – recykling

Wielu przeciwników rozwiązań fotowoltaicznych, twierdzi że utylizacja paneli to skomplikowany proces, rzeczywistość jednak wygląda nieco inaczej. Obecna technologia recyklingowa pozwala na odzyskanie minimum 90% szkła użytego w procesie produkcji paneli oraz nawet 100% aluminium. Do ponownego użytku może także nadać się 90-100% ogniw fotowoltaicznych. Nawet uszkodzone wafle krzemowe, będące także elementem instalacji mogą zostać przetopione i ponownie wykorzystywane w nowych modułach PV. Pozostałe części instalacji są poddawane utylizacji w temperaturze osiągającej nawet 50 C. W takiej temperaturze wszystkie elementy plastikowe zostają „odparowane”

Utylizacja paneli fotowoltaicznych wbrew pozorom nie jest droga | źródło: multisun.pl

Koszt utylizacji paneli – czy rzeczywiście drogo?

Cena utylizacji paneli PV zależna jest od ich masy. Cena tego rodzaju paneli ustalana jest podobnie jak w przypadku innego rodzaju elektroodpadów – nalicza się od każdego kilograma. Średnie ceny na rynku wynoszą około 1, 5 zł za kilogram. Taka cena obowiązuje wówczas, kiedy panele zostają bezpośrednio dostarczane przez klienta do odpowiedniego punktu odpadów selektywnych. Na przykład średnia waga instalacji PV o mocy 10 kW, składająca się z 29 modułów o mocy 340 W będzie wynosić około 536 kg. Zgodnie z wcześniej podaną ceną za kilogram materiału recyklingowego koszt będzie wynosił zaledwie 804 złote – czyli niezbyt wiele w stosunku do ceny instalacji.
Waga urządzenia zależna jest tez od rodzaju tworzywa z jakiego zostało wykonane. Ogniwa monokrystaliczne są lżejsze od modułów polikrystalicznych – oznacza to, ze ich koszt recyklingu będzie niższy. Ta usługa może być jednak i nieco droższa, gdy klient zdecyduje się dostarczyć panele do punku recyklingowego nie na własną rękę, a poprzez odpowiednią firmę transportową. Wówczas do takiej usługi trzeba doliczyć koszt transportu – ok. 2,5 zł z a każdy kilometr.
Podsumowując koszt recyklingu instalacji zależny jest przede wszystkim od jej wielkości i metody dostarczenia.

Utylizacja paneli PV- proces

Proces utylizacji paneli PV rozpoczyna się od rozebrania ich ramy, usunięcia kabli, skrzynki przyłączeniowej oraz wszystkich innych elementów, które można oddzielić bezproblemowo od całości. Kolejnym etapem jest poddawanie instalacji cięciu i zgniataniu. Wówczas poszczególne elementy ogniw, zależnie od ich rodzaju zostają poddane odpowiednim metodom recyklingu. Zostają tam poddawane utylizacji odpowiednio dopasowanej do materiału z jakich zostały wytworzone.


4 sierpnia 2021
Skontaktuj się z nami
KDP invest

ul. Boczna 7A
82-200 Malbork

55 617 23 05
info@KDPinvest.com
biuro@KDPinvest.com

Masz jakieś pytania? Skorzystaj z formularza

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest KDP Invest

  projekt i wykonanie
  Projektowanie grafiki


  Przetargi / Realizacje

  tel. 573 003 757
  przetargi@kdpinvest.com
  Sprzedaż

  tel. 573 003 757
  sprzedaz@kdpinvest.com
  Kadry / Finanse

  tel. 573 003 759
  faktury@kdpinvest.com  zgłoś usterkę
  Zgłoś usterkę